Лялька з фетру своїми руками: схеми, шаблони та прості форми для самостійного виготовлення іграшки (майстер-клас для початківців)

Лялька з фетру своїми руками: покроковий майстер-клас, як пошити з фетру іграшку для дівчинки + фото простих шаблонів та викрійок

Фетр – це пластичний, зручний та екологічно чистий матеріал. Завдяки пластичності, ляльки з фетру виходять приємними на дотик, а також зручними для ігор.

Вони виглядають дуже природно, їх можна валяти будь-яким способом, гальмувати і при цьому ляльки зберігатимуть свій зовнішній вигляд. А ще вироби з того матеріалу мають привабливий та природний вигляд.

Переваги фетру для ляльок

Фетр – це натуральна тканина, яка виготовляється з пуху та вовни овець, кіз або кроликів. За своєю структурою вона трохи схожа на повсть, але набагато тонша за неї і пластичну.

Саме за натуральність та пластику так цінується фетр. Саме з цих причин він добре підходить для виготовлення ляльок, оскільки завдяки пластичності матеріалу ляльки виходять природнішими. З цього матеріалу легко виконати обличчя та розфарбувати його.

Складні елементи – руки та ноги – також виходять дуже природними. Тканина при цьому може набувати природних, округлих форм.

Вартості фетру при виготовленні ляльок:

 • Тканина не має вивороту, можна використовувати будь-яку сторону;
 • Не кришитися, не сипиться;
 • Помірковано тягнеться в будь-який бік, підходить для розкрою в будь-якому напрямку;
 • Підходить для розкрою в будь-якому напрямку, що дозволяє заощадити матеріал;
 • Легко викроювати дрібні деталі;
 • Матеріал легко зшивати вручну та на машинці;
 • На матеріал легко наносити малюнки фломастером, фарбою та іншими засобами;
 • Багато різних кольорів при однорідній текстурі.
Рада. Фетр не лише зручний для дорослих, а й для дітей. Саме цей матеріал можна запропонувати дитині для перших швейних експериментів.


Що потрібно для створення ляльки

Ляльки з фетру виходять ніжними, природними. З ними приємно грати як малюкам, які люблять все приємне на дотик, так і дорослішим дітям, яким уже потрібне відчуття форми.

Для створення ляльки з фетру потрібна мінімальна кількість матеріалів та інструментів:

 • Кілька кольорових шматочків самого фетру, у тому числі бежевого кольору;
 • Кольорові нитки в тон тканини;
 • Швейні голки;
 • Наповнювач: вата, синтепон, шматочки поролону або того ж фетру;
 • Папір для викрійки або вже готові шаблони;
 • Крейда або олівець;
 • Маркери або намистинки для очей;
 • Швейні шпильки з головкою;
 • Бажано вовну або фліс для волосся;
 • Ножиці.

Перед початком роботи варто звільнити місце на столі. Також важливо подбати, щоб воно було освітлене. Наперед слід приготувати лоток для сміття – сюди зручно скидати обрізки ниток та тканин.

Голки бажано використовувати тонкі, тому що вони робитимуть непомітні проколи в тканині. Невеликі іграшки зручніше зшивати руками, при цьому у швах краще використовувати петельний стібок і залишати припуск, щоб шматочки тканини не розійшлися.
Підготовка викрійки

Перед створенням ляльки слід вибрати образ ляльки. Якщо іграшка планується для маленької дитини віком від півроку до двох років, то краще зробити ляльку невелику з більш округлими деталями.

Так дитині її зручно триматиме, гальмуватиме і валятиме. Тонкість деталей, наявність пальців на руках дитині особливо нецікава. Починати шити ляльки простіше саме з таких моделей, тому що їх простіше зшивати, вивертати та оформляти.

Діти старшого віку від 2 до 7 років вже цікаво грати з новою, м’якою подружкою, вигадувати різні сюжети. Для таких цілей підійде лялька з гарною фігурою, чітко опрацьованими руками та ногами, можливістю міняти одяг та гарним, виразним обличчям. Викройки для таких героїнь також будуть дуже складними.

Інструкція як зробити та перезняти викрійку на тканину:

 1. Спершу потрібно визначитися з розміром та моделлю ляльки. Підібрати потрібний шаблон викрійки.
 2. Вибрати папір для викрійки. Це може бути калька, тонкий офісний папір.
 3. Перенести форму на папір можна двома способами: роздрукувати на принтері або прикласти до екрана і обвести.Роздруковувати зручніше великі та складні викрійки. Обводити простіше маленькі малюнки.
 4. Якщо планується використовувати викройку кілька разів, її потрібно перенести на картон. Тоді вийде напівпрофесійне лекало, яким можна користуватися для розкрою.
 5. Викройку потрібно вирізати, покласти на тканину та обвести крейдою або олівцем. Лінія викройки має бути добре видно.
 6. Після цього залишається лише вирізати шматок тканини, залишивши 0,5 см за периметром для швів.

Рада. Для створення кількох різних ляльок або цілої родини можна використовувати різні викрійки, але зробити персонажам різні зачіски та одяг. Шити ляльки по одному шаблону швидше та простіше. А грати з цілим сімейством – цікавіше.
Різні види швів

Зшити деталі можна на машинці або вручну. На машинці має сенс прошивати великі шви. Маленькі іграшки, з великою кількістю дрібних деталей, поворотів або вигинів швів найпростіше зшивати вручну.

Для з’єднання деталей потрібні різні види швів:

 • Простий, коли деталі складаються одна на одну, а голка рухається весь час уперед.Цей шов використовується для змітування або скріплення деталей.
 • Назад голку. У цьому шві стежки йдуть петлями. Голка встромляється позаду того місця, звідки вона вийшла спочатку. Це робить шов міцнішим і акуратнішим.
 • Помічальний. При цьому способі деталі з’єднуються край до краю, навколо обох країв обертається нитка. Якщо потім деталь вивернути, то шов буде непомітним. Також петлі ниток навколо країв міцніше скріплюють деталі.
 • Пітельний. Він подібний до обмітного, але при цьому навколо країв тканини створюється додаткова, затяжна петля. Завдяки цьому шов виходить найміцнішим. Цей шов найчастіше використовується для зшивання деталей, які слід вивернути.

Окрім цих основних видів швів, ще бувають і їхні різновиди, коли стібки стають прихованими або, навпаки, художніми. У такий спосіб можна пришивати зовнішні деталі або навіть пошити весь одяг для ляльки. Наприклад, деталі сукні можуть бути пришиті контрастними за кольором нитками та широкими стібками.

Покрокова інструкція створення ляльки

Зшити самостійно ляльку нескладно. Один із найголовніших моментів у створенні іграшки – це акуратність. Важливо перед створенням іграшки все підготувати, у тому числі вирізати всі викрійки. Тоді інше буде зробити нескладно.

Порядок створення ляльки з фетру покроково:

 1. Зшити окремо голову, тулуб, руки та ноги за допомогою петельного шва. Вивернути деталі.
 2. Перевірити міцність деталей, що нічого ніде не порвалося. Набити деталі наповнювачем.
 3. Руки та ноги пришити до тулуба за допомогою потайного шва «назад голку». До нього ж пришити голову.
 4. На голову пришити зачіску, яка може складатися з ниток пряжі, флісу або навіть хутра. Зачіска може бути зроблена і просто з темного або світлого фетру. На голові оформити личко. Очі можна намалювати або пришити замість них намистинки. Губи краще намалювати фломастером.
 5. Залишається пошити одяг і одягти його на ляльку. Краще відразу розкроїти кілька варіантів одягу, щоб дитина могла їх змінювати.

Рада. При збиранні ляльки краще спочатку з’єднати всі великі деталі, а потім оформляти нігті фломастером або обличчям. Так простіше триматиме ляльку в руках.

Після того, як лялька створена, залишається тільки почати грати з нею та насолоджуватися цим.

Фото в’язання ляльки з фетру