Візерунки спицями: прості схеми для вязання з описом техніки. Майстер-клас для початківців із оглядом красивих малюнків візерунків

Візерунки спицями: 100 красивих рельєфних візерунків для в’язання своїми руками. Фото схем з використанням лицьових та виворітних петель

Прядіння ниток існує з часів одомашнення тварин, коли частина їх перестали вбивати заради хутра та шкур, але почали розводити для отримання молока та вовни. З того часу і з’явилося прикладне мистецтво в’язання, за допомогою нехитрих пристосувань, виготовлених із гілок чи кісток.

В’язання на спицях любительками домашнього рукоділля не втратило актуальності до сьогодні, коли створено безліч верстатів та механічних пристроїв для виробництва трикотажу.

Як і багато століть тому, жінок зачаровують нові красиві візерунки для в’язання, що виникають завдяки фантазії та творчій праці справжніх майстринь.

Основні види в’язання на спицях

Все різноманіття візерунків створювалося відповідно до традицій і смаків різних народів, і кожен із них вніс щось своє до популярної техніки в’язання.

Тому існують такі назви, як скандинавські різнокольорові або жаккардові візерунки з різнокольорових ниток, із зображенням геометричних фігур, квітів, сніжинок та оленів.

Гузинки називаються, за місцем походження, англійською, французькою або ірландською.Косички та їх хитромудрі переплетення дослідники відносять до кельтських традицій.

Об’ємні, товсті полотна вигадували жителі північних регіонів, щоб пов’язані таким чином речі зігрівали у зимову холоднечу. Жителі південних країн вигадували тонкі мереживні вироби, у яких не було спекотно у теплому кліматі.

В даний час жителі будь-яких куточків землі користуються всіма досягненнями народної прикладної творчості, що віками служили одним з основних способів створення ошатного та повсякденного одягу.

Вироби, пов’язані спицями

Використовуючи найпростіші візерунки, можна створювати оригінальні, красиві предмети одягу та побуту, з яких найбільшою популярністю користуються такі:

 • Шапки, берети, снуди та шарфи.
 • Жіночі пальта, спідниці, сукні та кардигани.
 • Чоловічі джемпери, светри та пуловери.
 • Шалі, косинки та літні капелюшки.
 • Пледи, накидки та ковдри.
 • Сумки, косметички та гаманці.
 • Килимки на стіну та підлогу.

Вибираючи привабливу схему візерунка, використовуючи різні поєднання кольорів, в’язальниця завжди зможе додати до рукоділля власні творчі задуми та зробити унікальну річ.

Вибір ниток для в’язання

Для гладкого панчішного полотна підходять практично всі види пряжі, залежно від призначення виробу. Гумки та інші еластичні в’язки виконують із вовняних, напіввовняних та синтетичних ниток різної товщини.

 • Тонкі ажурні предмети одягу або декоративні серветки можна виготовляти з бавовняних або шовкових ниток, ірису.
 • Різнокольоровий одяг більше підійде для дітей, а кардиган або чоловічий пуловер набагато більш виглядатимуть при виконанні їх в одному кольорі.

Рельєфний візерунок краще видно на світлому полотні, тому що його підкреслюють падаючі тіні, тоді як товста ажурна в’язка може добре працювати на просвіт і виконуватися з темної пряжі.

Пряжу типу букле, мохера або таку, що володіє незвичайною фактурою, треба використовувати для в’язання простих візерунків, тому що при складній в’язці втратяться краса та особливості декоративних ниток.

Приклади простих візерунків

Вибравши нитки двох або більше кольорів, можна зробити з них різнокольорове полотно.

 • Набравши потрібну кількість петель, зв’язати 1-й ряд лицьовими, а 2-ми виворітними. З 3-го ряду, ниткою іншого кольору, знову повторити ряд лицьових, а зі зворотного боку – виворітних. З 5-го ряду можна повернутися до початкового кольору або ввести ще один, пров’язуючи за малюнком 1 ряд лицьових петель і один — виворітних.
 • Жіноче пальто або кардиган можна виконати простою гумкою 2Х2, 3Х2 або 3Х3. Виріб вийде досить еластичним, щоб красиво облягати струнку фігуру, і буде менше схильний до небажаного розтягування в процесі носіння.

Цікавий светр для занять зимовими видами спорту вийде з товстої пряжі практичних кольорів, пов’язаний смужками та шашками. Для нього треба набрати розраховану за зв’язаним зразком кількість петель, кратне 4-м, з 2-ма крайовими.

Для отримання простого візерунка, треба зв’язати 1-й ряд виворітними петлями, а 2-й – лицьовими, таким чином, з боку особи вийде виворітна в’язка. З 3-го ряду треба пров’язувати 4 петлі лицьовими та 4 – виворітними, роблячи шашечки, які у 5-му ряду пров’язуються за малюнком. З 6-го ряду повторюється постійне чергування перших 4-х рядів.

Подвійні візерунки

Окрім об’ємних варіантів подвійної та англійської гумки, за допомогою накидів можна зв’язати товсте пряме полотно візерунком «соти», вибравши його для теплого пуловера або дитячого костюма.

Нити можна взяти вовняні, напіввовняні або віскозні, гладкі, середньої товщини.

В’язання починається з лицьових, але у 2-му ряду перші 2 петлі пров’язуються разом, а після цього відразу робиться накид, у напрямку нитки праворуч наліво та у бік в’язальниці. Наступна петля знімається непров’язаною, а потім все повторюється в тому ж порядку до кінця ряду. 3-й ряд в’яжуть виворітними, 4-й за схемою 2-го тощо.

Прості об’ємні «Перли»

На вигляд зразка візерунок здається складним, але для його виконання не потрібні особливі пізнання і знання значків на схемах. Головне – правильно рахувати розташування петель, щоб не збитися з чіткого малюнка.

 • Полотно виходить двостороннім, що можна використовувати для в’язання кашне, снудів, пледів або щільних шапок.
 • Також фрагменти з нього можна вдало вставляти між лицьовими діагональними смужками, кісками та кельтськими переплетеннями.
 • У першому ряду треба особливо уважно розрахувати в’язку гумкою 1Х1, тому що далі ряди підуть за цією схемою.
 • Пров’язування лицьових петель над виворітними треба зміщувати кожні 2 ряди.

Різні види змійок, листя, пір’я та інших поширених ажурних візерунків виконують за допомогою чергування лицьових та виворітних петель, виконуючи за схемами, з одного боку накиди, а з іншого – пров’язуючи по 2-3 петлі одразу.

Освоївши кілька основних прийомів в’язання на спицях, можна поєднувати їх у різних варіантах, освоюючи дедалі складніші візерунки рукоділля.


Фото найкращих візерунків для в’язання спицями