Як вязати стовпчики гачком: з накидом, без накиду, опуклий, увігнутий стовпчик, сполучний. Опис схем із фото-прикладами

Як в’язати стовпчики гачком (120 фото): покроковий урок в’язання з накидом і без накиду опуклих або увігнутих стовпчиків

Стовпчики вважаються основним елементом при в’язанні гачком. Існує багато різних варіацій цього структурного елемента. Для виконання різноманітних малюнків необхідно знати та вміти в’язати кожен варіант.

У більшості випадків труднощів не виникає. Питанням як в’язати стовпчики здебільшого задаються новачки. Перед початком роботи важливо усвідомити всі тонкощі, навчитися в’язати хоч би основні складові більшості візерунків.

Розмаїття стовпчиків гачком, їх застосування

Стовпчик гачком – це узагальнена назва. Існують різні варіації цієї складової будь-якого візерунка. Необхідно познайомитися з їх різноманіттям, вивчити умовне позначення кожного на схемах, навчитися виконувати найпопулярніші види.

Найчастіше доводиться мати справу з такими варіантами стовпчиків:

 • З накидом і без нього;
 • З’єднувальний;
 • Пишний;
 • Рельєфний;
 • Перехрещений.

Навчившись виконувати кожен із цих елементів, можна братися за в’язання будь-яких візерунків. Маючи базові навички, можна вдосконалювати свою майстерність. Будь-яка схема буде зрозуміла, а роботі не виникнуть зайві питання.


Способи в’язання різних видів стовпчиків

Навчитися в’язати різні види стовпчиків потрібно кожній майстрині, що працює гачком. Це основа, на якій будується розуміння схем, можливість виконання завдань різних рівнів складності.

Найпростіший сполучний стовпчик

Простий у в’язанні сполучний стовпчик ще називають напівстовпчиком. Обидві назви відбивають сутність елемента. Він часто використовується для з’єднання рядів, деталей, обв’язування виробу.

При в’язанні напівстовпчика виконується частина процесу, необхідного для отримання стандартного стовпчика без накиду.

В’язання елемента відбувається за зрозумілим принципом:

 • У петлю попереднього ряду заводять гачок;
 • Підхоплюють робочу нитку позаду в’язання;
 • Ниточку гачком протягують вперед, на інструменті з’являється петелька;
 • Отриману петлю відразу простягають через ту, яка спочатку була присутня на гачку в момент початку в’язання напівстовпчика.

За допомогою сполучних стовпчиків рідко в’яжуть однорідне полотно. Зазвичай вони використовуються у в’язанні як допоміжні елементи. Вони можуть бути в невеликій кількості присутні у схемах візерунків.

Наприклад, стовпчик присутній у деяких схемах зигзагів. Сполучний стовпчик у схемах можуть позначати по-різному. Часто це просто точка або плюс.


Міткий стовпчик, що рідко зустрічається

Цей елемент є простим напівстовпчиком, доповненим накидом. При в’язанні до поточної петельки на гачку додають накид: робочу нитку перекидають через інструмент.

Після цього гачок вводять у відповідне місце нижче ряду, що вилягає, витягують нитку, яку проводять через все, що присутній на гачку. Такі стовпчики не набули широкого поширення, але іноді використовуються при в’язанні.

Максимально розповсюджений стовпчик без накиду

Зустріти стовпчик без накиду вийде, мабуть, майже в кожному узорі. Це базовий елемент, який використовується як для в’язання цілого полотна, так і у поєднанні з іншими складовими схеми для отримання малюнків.

Стовпчик без накиду виконують таким чином:

 • Спочатку на інструменті є базова робоча петелька;
 • Гачок вводять у відповідне місце рядком нижче;
 • За в’язанням захоплюють робочу ниточку, витягують її петлею на лицьову сторону в’язання;
 • На гачку вийшло 2 петлі, через які, захоплюючи, простягають робочу нитку.

Стовпчик без накиду в’яжеться просто. Він використається повсюдно. Стовпчиками без накиду в’яжуть цілі вироби або використовують цей елемент для в’язання різних візерунків.

Позначення на схемах цього елемента різні. Найчастіше це проста вертикальна паличка або символ, схожий на літеру Т. Витиюваті позначення цього символу зазвичай допомагають визначити спосіб виконання цього елемента.
Він може зв’язуватися за стандартом, за задню або передню стінку, в петлю нижнього ряду, в перемичку між петлями попередньої кругової лінії.

Поширений стовпчик з накидом

У більшості виробів обов’язково є необхідність в’язання стовпчика з накидом. Цей елемент вважається найпоширенішим. Виконувати його не складніше, ніж раніше розглянуті варіанти в’язання петель.

Наступність дій наступна:

 • Окрім базової петлі на гачок перекидають нитку;
 • Інструмент вводять у петлю попереднього ряду вибраним способом, витягують робочу нитку;
 • Отримані 3 петлі на гачку пров’язують у 2 прийоми, спочатку нитка проходить через першу пару елементів, потім через отриману петельку і гачку, що залишилася.

При такому в’язанні полотно виходить пухким, повітряним. Стовпчик із накидом називають базовим елементом. При необхідності полотно можна урізноманітнити. Для цього у стовпчику роблять не 1, а 2 і більше накидів одночасно.

У цьому випадку елементи виходять вищими та ажурними. Чим більше стовпчиків, тим більше дірочок у готовому полотні. Стовпчики з накидом прийнято позначати вертикальними паличками з рисочками. Скільки разів перекреслено лінію, стільки накидів в елементі необхідно виконати.

Незвичайний рельєфний стовпчик

Назва рельєфний стовпчик говорить сама за себе. Елемент виходить опуклим. Зазвичай потрібне надання рельєфу окремим складникам полотна. Це дозволяє створювати певний малюнок.
Існують лицьові та виворітні рельєфні стовпчики. Кожен з них має певний ефект.

 • У першому випадку вони опуклі, а у другому – увігнуті. В’язання рельєфних стовпчиків виконують після пров’язаного ряду елементами з накидом або без нього.
 • Зрозуміти, як в’язати опуклий або увігнутий елемент простіше, уважно вивчаючи порядок дій на малюнку.
 • Рельєфні стовпчики зазвичай використовують для в’язання гумок, кіс та малюнків із вираженим рельєфом.
 • На схемах вони часто позначаються паличкою із закругленим кінчиком, що розташовується вгорі або внизу. Від розташування закруглення залежить лицьовою або виворітною буде одиниця.

Кожен стовпчик при в’язанні гачком має особливості виконання та застосування. Щоб легко розбиратися в схемах, вміти створювати будь-які візерунки необхідно розуміння, як в’язати той чи інший елемент.


Фото в’язаних гачком стовпчиків