Маркетрі: що це таке, особливості техніки виготовлення деревяної мозаїки зі шматочків шпону. Види, приклади, історія виникнення

Маркетрі – техніка інкрустації меблів: особливості отримання на дереві об’ємного зображення мозаїкою зі шпону

Маркетрі – старовинне ремесло, з якого створювалися унікальні шедеври. Дана техніка передбачає обробку дерев’яних поверхонь предметів інтер’єру красивими зображеннями, різноманітними візерунками.

Що таке Маркетрі

Щоб зрозуміти, звідки взявся цей вид художнього оформлення, необхідно звернутися до історії появи цього декоративного мистецтва. Оскільки інкрустація – це найдавніша техніка, покриття облицювальним матеріалом будівель з глини був відомий ще в стародавній Месопотамії та Стародавньому Єгипті.

Цегляні та бетонні будівлі римлян покривалися зовні та всередині мармуровими плитками різних відтінків. Оздоблення меблів також здійснювалося римськими художниками.

Про це свідчать знайдені дослідниками речі старовини, які мають двохсотрічну історію. Однак припинення існування Римської імперії спричинило відхід цього стародавнього мистецтва в небуття.

Його відродження почалося в 16 столітті в містах Європи – Флоренції та Неаполі. Проте італійські майстри явну перевагу віддавали каменям, що вважалися коштовними, та природному мармуру.

  • Повністю мистецтво відродилося у Фландрії.Цінні породи дерева доставлялися кораблями в найбільший порт моря Антверпен.
  • Асортимент, який виготовляють місцеві майстри, був широкий і різноманітний.
  • Зі шпону виготовляли шикарні меблі, предмети для побутового користування, панно, музичні інструменти, колони, які прикрашали різними малюнками.
  • З дерева створювалися сюжетні лінії на різні теми.

Найбільший розквіт техніки маркетрі стався в 17 столітті. Прикрашені шпоном предмети могли дозволити собі багаті та заможні французи, англійці, німці.

Починаючи з 18 століття, популярність маркетрі поступово знижується. Чого не скажеш про наші дні, коли предмети старовини, виконані в цій унікальній техніці, оцінюються дуже дорого.