Пайова нитка: що це таке + способи, як швидко визначити на тканині враховуючи напрямок нитки при розтягуванні трикотажного полотна

Пайова нитка на тканині: що це таке і як правильно її визначити? Все про те, як проходить і як відрізнити від поперечної нитки

Індивідуальне пошиття одягу дозволяє створювати карколомні наряди в рамках скромного бюджету. Однак при створенні чергової сукні чи костюма необхідно провести точний розкрій тканини.

Саме на даному етапі потрібно дізнатися про напрямок пайової нитки, тому що всі лекала створені з урахуванням її правильного розташування. Що ж являє собою пайова нитка?

Під час створення тканинного щільна на верстаті поздовжні нитки тісно переплітаються з поперечними, формуючи традиційний візерунок «клітинку». Основа будь-якої тканини – пайова нитка, яка завжди розташована поздовжньо. Перпендикулярні нитки називаються качком.


Основні нитки базуються біля кромки, надаючи міцності та пружності тканин. Край представлений потовщеною тканиною на краю фабричного полотна. Край не дозволяє матеріалу розпускатися, зберігаючи нитки в тому положенні, яке їм надав верстат.

При розкриванні лекала розташовують уздовж поздовжніх ниток, які практично не розтягуються, що впливає на зносостійкість майбутнього виробу. Нитки основи повинні йти центральною частиною лекала, а нитки качка – точно поперек виробу. Тканина повинна тягнутися лише за шириною.

Неправильно розкроєний одяг втратить свою форму при пранні та регулярному носінні. Саме тому професіонали, створюючи лекала, завжди вказують напрямок ниток при розкриванні відрізу.

Виділення ниток основи у відрізі

Найпростіше нитку основи знайти в рулонній тканині: пайова нитка завжди розташована строго паралельно кромці полотна. Однак якщо йдеться про відрізаний шматок полотна, виявити нитки основи стає складніше.

Майстри пропонують кілька способів виділення поздовжньої нитки у відрізі:

  1. Тканину потрібно добре потягнути в довжину і ширину. Пайові волокна практично не розтягуються. Одночасно нитка основи при спробі розтягування видає дзвінку бавовну (уточна нитка завжди звучить глухо).
  2. При розгляді відрізу на просвіт пайові нитки виглядатимуть рівними і чіткими, оскільки саме вони формують текстуру тканин.Качок завжди буде трохи кривим.
  3. У сумішовій тканині (бавовна + шерсть) пайовими нитками завжди будуть бавовняні волокна. Якщо бавовна з додаванням шовку, то поздовжніми нитками буде шовк. Іноді візуально досить складно визначити тип волокна. Майстрині витягують нитки і підпалюють їх: бавовна пахне палаючим папером, а вовняні волокна – згорілим волоссям. Шовкові нитки горять довго та пахнуть підпаленими рогами.
  4. Поздовжні нитки розташовані за напрямком ворсинок. При короткому ворсі рекомендується провести рукою по полотну: начіс завжди буде розташований по нитках основи. Ворсинки по пайових лініях легко прасувати у бік начісування і важко прасувати у зворотному напрямку. Волокна качка в обох напрямках відчуваються однаково.